Marek Kvasnica: V daný moment som si uvedomoval, že som prišiel o všetko, čo som budoval


Po výbornom výkone na podujatí Oktagon Prime v Šamoríne sa čakalo, že kariéra Mareka Kvasnicu bude stúpať prudko nahor. Opak bol však pravdou, zástupca LCC Trenčín totiž padol až na úplné dno.

Predviedol si dobrý výkon na podujatí organizácie Oktagon v Šamoríne. Ako si sa po zápase cítil?

Zápas som vyhral, ale už tam som nebol vo svojej koži. Vyhral som, lebo som chcel vyhrať a užíval som si to, že som mal možnosť tam zápasiť. Pocity boli úžasné, mal som dojem, že konečne tá všetka drina stála za to a dosiahol som taký svoj úspech.

Spomínal si, že si nebol vo svojej koži. Kedy sa všetko obrátilo proti tebe a nastal ten zlom?

Zlom nastal vtedy, keď som sa rozišiel s priateľkou, ktorá bola pri mne v horších situáciách, čo bolo niekde v októbri/novembri. Ale najväčšia kríza prišla na udalosti TFN, kde som mal exhibičný zápas, ktorý som síce prehral, ale privodil som si menšie zdravotné problémy pri chudnutí. Následne prišli problémy v rodine, v práci, a postupne som cítil, ako doslovne vyhasínam.

Psychika sa mi zlomila pri váhe na Oktagon Prime, kde som psychicky nezvládol zhodiť posledné gramy a postupne to išlo všetko dolu vodou.

Mali sme ťa vidieť taktiež na podujatí Oktagon Underground. Prečo si nakoniec na svoj zápas nenastúpil?

Stále som mal také veľké ciele a silné sebavedomie. Pár dní pred zápasom sa Underground presunul do Prahy a bol nutný test na COVID. Môj tréner so mnou nemohol cestovať, lebo mal nejaké nevyhnutné veci a nedalo sa mu vycestovať. Následne som sa snažil nájsť adekvátnu náhradu, ktorá by so mnou mohla ísť.

Neskôr, keď som sa išiel pár dni pred zápasom prevážiť, moja váha sa zvýšila namiesto toho, aby klesla a tam to celé skončilo. Odvolal sa zápas na poslednú chvíľu, dosť nefér voči Oktagonu, ale bohužiaľ nezvládol som tam nastúpiť.

Ako túto situáciu bral tvoj tréner Vladimír Lendvay?

Vlado chcel, aby som išiel do zápasu sa pobiť, stále mi hovoril, že ´choď, nemáš čo stratiť´. Ale ja som to vzdal, niekde vo vnútri som to vzdal a vtedy všetko skončilo. Prestal som trénovať, prestal som mat chuť na tréningy. Stratil som vtedy motiváciu.

Týmto by som sa chcel verejne ospravedlniť Vladovi Lendvayovi, bolo to voči nemu a klubu nefér. A druhé ospravedlnenie patrí Oktagonu a Ondrejovi Novotnému. Prišla prvá a najhoršia kríza, akú som mal za celých 6 rokov.

Aké myšlienky ti vtedy prúdili hlavou?

Chcel som skončiť, chcel som odísť z klubu. Neustále som si hľadal výhovorky, znechutil som samého seba. Hlavou mi behali myšlienky, že či to má ešte zmysel, alebo sa ešte dokážem postaviť na nohy. Znechutil som si všetko, nemal som energiu na žiadne aktivity, ľudí, rodinu... V daný moment som si uvedomoval, že som prišiel o všetko, čo som budoval.

Ako sa ti podarilo dostať z takejto hlbokej krízy? Kto ti v týchto časoch najviac pomáhal?

Dostal som sa z toho aj vďaka Vladovi, ale hlavne mi pomohli konzultácie s psychológom. Áno, prišiel som až do bodu, kedy som musel navštevovať psychológa, aby má vypočul a vysvetlil, čo ďalej. Konzultácie mi pomohli veľmi, ale jedného dňa som si povedal, že naozaj stačí.

Ráno som vstal a išiel som si zabehať. Prvýkrát po veľmi dlhej dobe som vykonal nejakú aktivitu. Vybehol som na najvyšší kopec v dedinke, kde bývam a vykričal som svoje emócie, dostal som ich zo seba von. V ten istý večer som išiel na hrob svojmu dedkovi, s ktorým som sa dlhu dobu nezhováral. A vtedy mi to všetko doplo, že takto už nikdy v mojej športovej kariére nesmiem spadnúť. 

Ako sa cítiš momentálne?

Momentálne? Žiadne pocity necítim. Nedávno som sa z tejto situácie dostal, ale je neuveriteľné, aký som opäť silný. Ale som viac silnejší ako predtým, mám viac chuť niečo dokazovať, mám omnoho viac motivácie. 

Veríme, že najväčšie úspechy máš iba pred sebou. Aké sú tvoje plány?

Prišiel som o všetko a chcem to naspäť, a ešte o kus viac! Mám cieľ dlhodobý a krátkodobý, posledné 3 týždne makám tak tvrdo, že keď prídem do zápasu, bude to niečo úplne iné, ako som ukázal kedykoľvek predtým. A ľudia, ktorí sú so mnou stále, aj tí, ktorí má sledujú, tak sa majú na čo tešiť.

Ten hnev a všetky emócie sa vo mne vzbúrili do takého bodu, že to čo príde následne, bude baviť nejedného diváka.

Dala ti táto skúsenosť niečo do života?

Nič mi nedala, stiahla má naspäť o veľmi veľa krokov. Ale všetko sa pre niečo deje a som hrdý, že to prišlo, lebo nebyť toho, tak nie som taký silný ako teraz. Odhodlaný opäť dokázať, že niekde patrím, lebo ja tam patrím.

Kam ďalej

Križanovič v hlavnom zápase CFT3 porazil Pajtinu, v klietke mal kuriózny problém Nechcem na nič vyčkávať, hovorí Ronald Paradeiser pred hlavným duelomTomáš Votava po výhre nad Redentom: Som ešte len na začiatkuMikuláška zrazilo auto s „drzým“ vodičom. „Automaticky som ho hneď pleskol,“ hovorí „Baba Jaga“„Nechápem to klamanie okolo,“ reaguje Mikulášek na VémoluVémola sa Mikuláškovi ospravedlnil. „Nemôžem za to, že som bol po operácii a potom chytil koronu,“ dodáva