Slovensko - krajina výživových poradcov (komentár)


Príbeh taký starý ako Slovensko samo. Dobre známe tvrdenie, na ktoré sme už dobre zvyknutí trebárs počas hokejových majstrovstiev sveta. Na Slovensku v priebehu týchto dvoch týždňov zvyčajne máme päť miliónov hokejistov a päť miliónov trénerov.

Podobným princípom to funguje aj pri ostatných športoch. A výnimkou najnovšie nie je ani MMA.

Ono, spopularizovanie bojových športov a príliv nových fanúšikov so sebou prináša aj negatívny efekt. Aktuálne štatistiky naznačujú, že hokejoví tréneri automaticky získali po zhliadnutí Zápasu storočia licenciu platnú tiež pre MMA. 

Odborníci tak veľmi dobre vedia, ako veci fungujú. Človek má pri čítaní internetových diskusií občas pocit, že Firas Zahabi či Greg Jackson sa môžu obávať o svoje miesta v najlepších gymoch na svete. Konkurencia je naozaj silná.

Najnovšie to však nie sú len tréneri. Na Slovensku v priebehu posledných 24 hodín nepribudli iba stovky nakazených koronavírusom, ale aj stovky výživových poradcov. 

Amaterizmus. To nemohol schudnúť ešte trošku viac? Necelé dva kilogramy. To je vážne také zložité? Určite nedodržiaval diétu...

Lajoš Klein je povestný svojou skvelou disciplínou. Ak má pred sebou nejaký cieľ, tvrdo ho nasleduje. Lajoš si uvedomoval, čo ho čaká, keď prijal zápas na poslednú chvíľu. Myslieť si, že disciplinovaný bojovník jeho úrovne podcení váhu, je skutočne šialené.

Rodák z Nových Zámkov si pri chudnutí prešiel peklom. Ako to vysvetlil aj jeho tréner Attila Végh, Lajoš spravil všetko, čo mohol. Jeho telo v istom bode zastavilo proces chudnutia proti Lajošovej vôli. A hoci má slovenský zápasník úžasne nastavenú hlavu, táto úloha jednoducho bola nad jeho sily.

Každý má právo vyjadriť svoj názor. Avšak obviňovať niekoho z nezodpovednosti bez poznania detailov je skutočne nepochopiteľné. Ak má niekto pocit, že by zvládol túto situáciu lepšie ako Lajoš a jeho tím, dotyčný by si mal položiť otázku, prečo sedí doma s mobilom v ruke, zatiaľ čo Kleinov tím sa v Spojených arabských emirátoch pripravuje na debut prvého slovenského zápasníka v UFC. 

Namiesto kritizovania potrebuje Kleinova družina skôr pozitívne odkazy, ktoré môžu slúžiť ako motivácia pri prekonávaní náročnej novozélandskej prekážky.

Kam ďalej

Tomáš Deák spoznal súpera na debutový zápas v ACA. Chce sa prebojovať až k tituluCormier: Adesanya v ťažkej váhe? Až na jednu výnimku problém pre kohokoľvekVnuk mafiánskeho bosa okúsil trpkosť porážky, dokáže teraz pokračovať v „očiste“ svojho mena?Vlasto Čepo reaguje na svoju prvú prehru v profi MMA: Súper bol lepšíMikulášek o výhre Vémolu: „Stále tá istá sr*čka“„Pôjdeme im po krku,“ avizuje Novotný po problémoch s platbami za PPV