Teória bodov


Na turnaji UFC Fight Night 103 sme mali možnosť vidieť verdikt, ktorý vyvolal mnoho kontroverzií. Reč je o zápase Lauzon vs. Held, po ktorom neskrýval americký bojovník sklamanie. Nesúhlasil totiž s rozhodnutím, ktoré mu prisúdilo výhru na body a víťazstvo pripísal svojmu súperovi. Ako istotne viete, duely, ktoré sa neukončia predčasne, majú v rukách výlučne rozhodcovia, ktorí neraz jednotlivé kolá posudzujú podľa subjektívnych pocitov. Už dávnejšie sme sa na našom portáli zamýšľali nad alternatívnym spôsobom rozhodovania zápasov a práve nastal správny čas si našu teóriu bodov pripomenúť.

Podľa autorovho osobného názoru by bolo prospešné zaviesť pevnú bodovú položku za reálne dosiahnuté výsledky. To znamená, že po skončení kola sa zrátajú všetky atribúty ako počet dosiahnutých úderov (significant strikes), takedownov, kontrola súpera na zemi, pokusy o submisiu atď., pričom by mal každý z týchto atribútov svoj koeficient, ktorý by zohľadňoval počet, prípadne dĺžku. Konečný súčet by potom vytvoril základ, od ktorého by sa odvíjalo konečné hodnotenie zápasu. Samozrejme, že v niektorých prípadoch sa dá polemizovať o sile jednotlivých úderov, respektíve o škode, ktorú by napáchali. Presne tieto položky by ale zohľadnil rozhodca, ktorý by kolo posúdil na základe dosiahnutých škôd, tlaku, či kontroly oktagonu a prisúdil by dodatočné body.

Príklad: V súboji Joe Lauzon vs. Marcin Held sme videli rozporuplné hodnotenia rozhodcov, ktorí prisúdili výhru na split decision americkému bojovníkovi. Ak by sme rozobrali zápas za pomoci aplikovania našej teórie bodov, duel by vyzeral nasledovne:

Bodový koeficient: úder = 0,1 bodu; takedown = 1 bod

1.kolo: Lauzon 15 úderov = 1,5 ; Held 6 úderov + 1 takedown = 0,6 + 1,0 = 1,6

- koeficient je vzácne vyrovnaný a tak prichádza na rad subjektívne hodnotenie rozhodcu. V prvom kole urobil podľa dvoch rozhodcov Lauzon väčšiu škodu a teda ho ocenili pomerom 10-9. Tretí rozhodca ale prisúdil výhru na Heldovú stranu.

2. kolo: Lauzon 0 úderov + 1 takedown = 1 ; Held 2 údery + 2 takedowny = 2,2

- rozdiel je natoľko signifikantný, že nie je potrebné dodatočné posúdenie rozhodcom. Held vyhráva druhé kolo 9-10

3. kolo: Lauzon 5 úderov = 0,5 ; Held 15 úderov + 2 takedowny = 3,5

- rozdiel je natoľko signifikantný, že nie je potrebné dodatočné posúdenie rozhodcom. Held vyhráva tretie kolo 9-10

Víťaz: Held (30-27, 29-28, 29-28)

Z prepočtu je zrejme, že by poľský reprezentant bral víťazstvo na body s pomerne jasným rozdielom a výsledok by sa tým pádom zmenil zo split decision Lauzon na unanimous decision Held.

Ak hovoríme o hodnotení kola 10-8, tu stačí aplikovať hraničnú hodnotu rozdielov koeficientov jednotlivých bojovníkov. Akonáhle by prekročila hodnotu napr. 3, automaticky by sa kolo hodnotilo ako 10-8, čo by prispelo k zatraktívneniu duelov.

Nazdávam sa, že by takýto typ hodnotenia výrazne sprehľadnil bodovanie jednotlivých kôl a sporné výsledky by sme videli iba vo veľmi výnimočných prípadoch.

Kam ďalej

Tomáš Deák spoznal súpera na debutový zápas v ACA. Chce sa prebojovať až k tituluCormier: Adesanya v ťažkej váhe? Až na jednu výnimku problém pre kohokoľvekVnuk mafiánskeho bosa okúsil trpkosť porážky, dokáže teraz pokračovať v „očiste“ svojho mena?Vlasto Čepo reaguje na svoju prvú prehru v profi MMA: Súper bol lepšíMikulášek o výhre Vémolu: „Stále tá istá sr*čka“„Pôjdeme im po krku,“ avizuje Novotný po problémoch s platbami za PPV