Kam smeruje pérová váha? (komentár)


Max Holloway sa na začiatku júna stal šampiónom pérovej váhy, keď v treťom kole ukončil legendárneho José Alda na technické KO. Tento výsledok musel určite potešiť UFC a jeho matchmakerov, pretože sa im otvorili nové možnosti. Môže to znieť kruto, no Aldova strata titulu je naozaj prospešná pre celkové vnímanie tejto váhy. Čerstvá krv na tróne 145-librovej divízie je presne esencia, ktorú UFC potrebovala na oživenie nabitej kategórie.

Holloway už po výhre pásu jasne naznačoval, že ako šampión by si rád vyjednal lepšie finančné podmienky. O to sa už pokúsilo viacero jedincov a nie vždy dopadli úspešne. To by však nemal byť Hollowayov prípad. Prvé rokovania dopadli dobre. Od prehry s Conorom pribudlo na Maxov rekord 11 víťazstiev v rade. Skalpy nad elitou pérovej váhy, či vzrastajúca popularita u fanúšikov sú pre UFC dostatočnými dôvodmi pre to, aby svojej vychádzajúcej hviezde vyhoveli. Vylepšenie kontraktu bude potrebné vyriešiť v čo najkratšej dobe, lebo na Maxa čakajú nové výzvy. Cub Swanson a Frankie Edgar sa pretekajú v tom, kto z nich si viacej zaslúži titulovú šancu. Najmä Cub sa snaží nachádzať dôvody, ktoré ho preferujú pred bývalým kráľom ľahkej váhy. Jeho snaha bola pochopiteľná, no zároveň zrejme zbytočná, Holloway sa totiž pravdepodobne stretne s Frankie Edgarom, čo už naznačil aj Dana White.

Výber by bol logickou voľbou, pri Swansonovi je totiž jeden mínus, keďže výherca najlepšieho zápasu uplynulého roka už s Hollowayom bojoval. Súčasný šampión vtedy zvíťazil po tom, čo nasadil gilotínu a Swanson bol nútený odklepať. Toho času sa jednalo o druhú submission prehru v rade pre fightera trénujúceho u Jackson Wink MMA v Albuquerque, Nové Mexiko. A len skúste hádať, kto bol ten predošlý premožiteľ? Nik iný než Frankie Edgar. Dominantný výkon dokonaný iba 4 sekundy pred koncom piateho kola.  Zápas spred troch rokov sa nedá brať za plnohodnotný faktor v týchto ´pretekoch´, ale predsa je to taká malá škvrnka. Čo sa však Cubovi uprieť nedá, je spôsob, akým sa vyrovnal s dvojicou prehier. Štyri výhry v rade. Síce všetky na body, no zakaždým išlo o parádne fighty. Naposledy 5 kôl s Artemom Lobovom, predtým spomínaný zápas roka s Doo Ho Choiom.

Druhou možnosťou pre súboj o pérový pás bol Frankie Edgar. ´The Answer´, ktorý musel skákať od radosti po výsledku hlavného duelu UFC 212. Tretí súboj s Aldom by na rad len tak ľahko neprišiel, kdežto premiérové meranie síl s Hollowayom vyzeralo celkom reálne. Po prehre na UFC 200 sa Edgar rýchlo vrátil na víťaznú vlnu. Na historickej New Yorskej karte zdolal veľmi nebezpečného Jeremyho Stephensa a následne v máji tohto roka porazil Yaira Rodrigueza, keď po druhom kole zápas ukončil doktor.

Kvalita súperov oboch borcov v posledných mesiacoch bol zrejme rozhodujúci faktor. Doo Ho Choi a Artem Lobov sa zatiaľ nemôžu rovnať Stephensovi či Rodriguezovi. A tak právom Edgar pravdepodobne dostane možnosť pokúsiť sa na tretí pokus siahnuť po titule, v zápase, ktorý by sa mal odohrať koncom roka.

Čo sa môže medzitým udiať v divízii? Pre Cuba Swansona by bolo najrozumnejšie čakať, avšak ak chce zostať aktívny, sú tu zaujímaví borci. V prvom rade, José Aldo. Ten sa vyjadril jasne, chce zápasiť znova ešte raz pred koncom aktuálneho roka. Tak by sme mali ďalší fight. Potom, o necelé tri týždne si to v rámci UFC 214 rozdajú top prospekt Jason Knight a Ricardo Lamas, či Brian Ortega a Jeremy Moicano. Škoda zranenia ´Kórejského Zombie´, ktorý sa do hry vráti zrejme až budúci rok. A ešte nezabúdame na duel Bermudez - Elkins. Zo spomenutých zápasov sa ešte určite budú dať poskladať skvelé súboje.

 

 

AUTOR: Adrián Mečiar

Kam ďalej

Khabib: Koronavírus zabil alebo zasiahol viac ako 20 mojich blízkychDenis Farkaš: Lišku som si vybral, lebo je najslabší Sledujte Oktagon Underground naživo a zadarmo!Joe Rogan zdvihol hodnotu Spotify skoro o dve miliardy a zarobí šialenú sumu57-ročný Evander Holyfield sa pochválil formouPre mňa je dôležité urobiť dobrý zápas, hovorí Tomáš Drábik pred súbojom v OKTAGON UNDERGROUND