Demetrious Johnson je unikát, k statusu legendy mu ale čosi chýba (komentár)


Už iba jeden víťazný duel delí Demetriousa Johnsona od vytúženej méty, ktorou je jedenásta obhajoba titulu šampióna. Predstihol by tak legendárneho Andersona Silvu, ktorého v rozlete zastavil až Chris Weidman. DJ ale aj po týchto historických úspechoch čelí naďalej nízkemu záujmu divákov. Problémov je niekoľko.

Azda najvypuklejším je strašne malý trh muších váh, ktorý negeneruje až takú konkurenciu. V najmladšej mužskej kategórii totiž dlhodobo neprichádzajú nové mená, ktoré by mohli šampióna preveriť. Popravde okrem Johnsona má divízia iba dvoch skutočne zvučných bojovníkov. Prvým je John Dodson, ktorý je typický postojár a svojou rýchlosťou dokáže konkurovať najrýchlejším bojovníkom vôbec, druhým je Joseph Benavidez, zástupca Teamu Alpha Male, ktorý je zasa verzatilnejší, bez výraznej slabiny. Zatiaľ čo Benavidez stále bojuje o šancu stať sa šampiónom mušej váhy, Dodson už stihol prestúpiť o kategóriu vyššie.

A tu sa dostávame k druhému problému, DJ totiž vyčistil divíziu. Oboch svojich najväčších rivalov pritom porazil až dvakrát, a tak mu do cesty prichádzajú čoraz neznámejšie mená. Okrem Cejuda, ktorý tvorí akýsi spojovník medzi prvou a druhou ligou to boli Bagautinov, Cariaso, Horiguchi, Elliot, Reis a teraz Borg. Pri všetkej úcte k týmto bojovníkom, nielenže ich bežný fanúšik poriadne nepozná, ale mnohým sú dokonca ukradnutí. Do hry ešte síce môže zasiahnuť do tretice Benavidez, ktorý ťahá šnúru šiestich výhier v rade, to je ale asi všetko.

Tretím problémom je až prílišná dominancia Johnsona, ktorý sa každým duelom dokonca zlepšuje a azda nikto na svete neverí, že ho môže Borg poraziť. V najľahšej váhovej kategórii totiž neexistuje niečo ako ´lucky punch´, prípadne strata kondície. DJ má na konte viac kôl ako ktorýkoľvek iný fly weight, a to je škoda. Johnson totiž nedáva nikomu ani najmenšiu pochybnosť, že môže prehrať. Už aj ten Mayweather vedel, že niečo musí predhodiť, aby sa duel s McGregorom predával. DJ stále oznámi, že súpera rozdrví a tak sa aj stále stane. Ľudia tak majú menšiu tendenciu predplácať si prenos, nikto totiž nechce sledovať vopred vyhraté duely.

Podľa môjho názoru je ale dôležitejším faktorom, ktorý podstatne ovplyvňuje mušiu váhu , nedostatok charakterov, ktoré na seba dokážu strhnúť pozornosť. Aj preto si len sťažka spomenieme na prvú päťku rebríčka. Postavy v nej sú nejako nezapamätateľné, čo je škoda. Veď sa stačí pozrieť, akú popularitu si jedným zápasom získal Cody Garbrandt, či Michael Bisping, ktorý na svojej charizme postavil celú kariéru.

Iskričku nádeje mohol vydúchať TJ Dillashaw, ktorý chcel zostúpiť o váhu nižšie a Johnsonovi sa postaviť. DJ ale jeho výzvu neprijal, s čím sa nedá nesúhlasiť. Tu už ide o historický zápis a nie o atraktivitu duelu. DJ by si určite zarobil viac, pravdepodobnosť prehry by ale značne narástla a dovolím si tvrdiť, že v súboji s Dillashawom by nebol favoritom.

Čo ďalej? Jediná možnosť, ako vytrieť všetkým zrak, je vybojovať víťazstvo s Borgom a presunúť sa do bantamovej váhy. Ak tak totiž Johnson neurobí, Silvu predbehne iba na papieri a stále bude iba ten, ktorý sa bál postaviť skutočným výzvam a hral to na istotu. V porovnaní so Silvom, ktorý bežne zápasil vo vyššej váhovej kategórii, bude aj po zápase s Borgom jeho status legendy obsahovať veľký otáznik. Johnsonova posledná prehra totiž siaha do čias Dominicka Cruza, ktorý bojuje o kategóriu vyššie. Po výhre titulu bantamovej váhy ale Johnson všetkým ukáže, že je ozajstným unikátom. A ja nevidím žiaden dôvod, aby sa tak aj nestalo. 

Kam ďalej

Štyri veci, ktoré musia rozhodcovia v Undergrounde radikálne zmeniť!Attila Végh ponúka Mikuláškovi pomocnú ruku: Je u nás vítaný„Verím, že toto bolo naposledy,“ hovorí Vlasto Čepo o súboji s kamarátomLucia Krajčovič hodnotí zápas so „Silent Killer“ Vlasto Čepo: Myslel som si, že si normálny chalan, ale ukázal si, že ten tvoj americký úsmev je falošnýPatrik Jevický: Vyzývam Rašku na súboj!