Ešte Jona Jonesa nadobro neodpisujme, nemôže byť predsa až taký hlúpy (komentár)

Jon Jones sa v marci 2011 stal najmladším šampiónom histórie UFC, keď vo veku len 23 rokov porazil ´Shoguna´. Joe Rogan ho v tú noc označil za najväčší talent, aký sme kedy videli v oktagone. ´Bones´ počas nasledujúcich obhajob titulu perfektne napĺňal potenciál. Inak tomu nebolo ani 3. januára 2015, keď zvíťazil nad veľkým rivalom, Danielom Cormierom. Hádam nikto by vtedy neuveril tvrdeniu, že to bola možno posledná Jonesova obhajoba pásu v živote.

Žiaľ, presne také následky môžu mať Jonove prešľapy. Po prvý raz mu opasok vzal útek z miesta nehody a iné s tým spojené prehrešky voči zákonu. O rok neskôr to už bola USADA, ktorá iba tri dni pred monumentálnym UFC 200 našla v jeho testoch látky, čo sa používajú na zakrývanie ´pravých steroidov´. Jonesov tím však dokázal neúmyselné požitie vo výživových doplnkoch. Zdalo sa, že Jon Jones prekonal aj túto krízu a konečne sa zbavil všetkých problémov. Po fantastickom výkone na UFC 214 to naozaj vyzeralo tak, že sme boli svedkami začiatku novej kapitoly Jonesovej kariéry. Avšak, ubehli 3 týždne a prišiel ďalší šok. V krvnej vzorke Jona Jonesa objavili Turinabol, ktorá sa už radí  medzi ´pravé steroidy´.

Tento týždeň bol nález potvrdený aj v B-vzorke. Na to musela zareagovať kalifornská komisia, ktorá výsledok odvety medzi Jonesom a Cormierom zmenila na ´no-contest´. UFC preto vyslovene musela Jonesovi zobrať titul. Oficiálne ho predsa vyhrať nemohol.

Opätovné odobratie opasku a pozitívna B-vzorka mnohých ľudí utvrdili v tom, že sme o ´Bonesa´ definitívne prišli. Veď teraz vyfasuje 4-ročný dištanc a môže rovno skončiť.

Samozrejme, stopka na 4 roky by Jonesovu kariéru s najväčšou pravdepodobnosťou ozaj ukončila, to potvrdil aj jeho hlavný tréner Mike Winkeljohn.

Lenže, skutočnosť je taká, že 4-ročná stopka určite nie je istá. Nejasnosti okolo tohto prípadu totiž skôr podporujú slová Jona Jonesa, ktoré napísal na sociálnu sieť.

„Pravda je taká, že steroidy by som nikdy nebral. Prisahám na svoje deti a Boha.“

O akých nejasnostiach tu hovoríme? Tak, v prvom rade treba podotknúť, že Jones úspešne zvládol 7 neohlásených testov v priebehu tréningového kempu. Vzorka, čo preukázala prítomnosť Turinabolu, pochádza z odberu, ktorý bol vykonaný v deň váženia. O tom testovaní sú všetci bojovníci vopred oboznámení.

Takže, ´Bones´ bez problémov prejde siedmimi neohlásenými testami a následne zlyhá v tom, ktorý je vopred ohlásený? Taktiež, prečo by Jones vzal steroidy, ktorým týždne trvá vytvorenie nejakého efektu, len tesne pred duelom s Cormierom? A prečo by Jon Jones vôbec bral zakázané látky, keď vie, že je obľúbencom USAD-y? Každý človek na jeho mieste musí vedieť, že mu na to prídu. Ten muž predsa nemôže byť taký hlúpy.

Práve pre tieto nejasnosti zatiaľ ´Bonesa´ nemôžeme úplne odpísať. Na polovicu októbra je naplánované pojednávanie, na ktorom Jones dostane príležitosť na obhájenie. Dovtedy musia s jeho tímom nájsť dôvod prítomnosti Turinabolu.

Obsiahnutie zakázanej látky vo výživovom doplnku po druhý raz v rade, či sabotáž, ťažko povedať, ktorá možnosť znie šialenejšie. Nech sa však na celú situáciu pozerám znova a znova, tieto šialené možnosti mi prídu reálnejšie než varianta, podľa ktorej je Jon ´Bones´ Jones obyčajný sypač. Nijaký fanúšik zmiešaných bojových umení by snáď nechcel takýmto spôsobom prísť o fightera, ktorý mal byť o pár rokov považovaný za najlepšieho bojovníka všetkých čias.
Kam ďalej

Patrik Kincl: Život nie je len o náhodách a osude, ale aj o rozhodnutiachSom najlepší zápasník Česko-Slovenska a chystám sa to dokázať, hovorí pred súbojom s Véghom Vémola"Lajoš" Klein dostal ponuku od UFC, zápasiť mal s Khabibovým tímovým kolegom na UFC 242Najväčšia domáca organizácia si svojou cestou na Oktagon uctila Ilju ŠkondričaPiráta považujem kvalitatívne za lepší priemer, hovorí Robo Pukač pred súbojom o BratislavuBuchinger novou akvizíciou KSW!