Promotéri, neriskujte zdravie bojovníkov! (komentár)


Všetci to poznáme z dedinských futbalových líg. Hráš nejakú piatu oblastnú, vlastne ani nie preto, že chceš vyhrať, ale preto, že sa ide po zápase na pivo. Zavoláš všetkých kamošov, ktorí už v náladičke prišli a pekný víkend môže začať. Najhoršie, čo sa môže udiať je, že domáci prehrá. Samozrejme, vtedy sa ide lynčovať rozhodca, lebo zle pískal. Nakoniec tak rozhodca ´pripískne´ domácim, aby bol kľud.

A zrejme piatu oblastnú ligu chcú hrať aj niektoré MMA turnaje, ktoré sa síce tvária prvoligovo a ponúkajú divákom kvalitné domáce hviezdy, je to ale iba pekné pozlátko. Výhra domáceho sa tu totiž rieši trocha iným spôsobom. Reč je o nasadzovaní protivníkov slovenským skúseným bojovníkom, keď sa v hlavnom zápase večera predstavujú v našom MMA žargóne takzvaní ´mrzáci´. Teda bojovníci, ktorí videli klietku tak maximálne s králikmi.

Typický príklad takýchto manierov predviedol turnaj Night of Champions v Trnave, keď do hlavných súbojov bombardérov Patrika Grűnnera a Gábora Borárosa boli nasadení dvaja maďarský bojovníci, ktorí patrili skôr do komixu ako do klietky. A tak sa stalo, že ich Slováci vybavili za pár sekúnd a hala sa mohla tešiť. Teda tešila sa iba tá časť, ktorá tomu až tak nerozumela, tá druhá časť vedela, že oba zápasy boli s obrovským náskokom najhoršie na celom podujatí, dokonca to hraničilo až s urážkou športu.

Aby bolo jasné, vinu za zápasy vôbec nenesú bojovníci. Chalani sa chceli po prehrách doma ukázať a súperi im boli pridelení. Jasné, mohli ich odmietnuť a na turnaji nenastúpiť, domáce publikum by im to ale dalo pocítiť. V prvom rade zlyhali organizátori, ktorých záujmom zrejme nebolo priniesť kvalitné súboje, ale výhru domácich bojovníkov. Ušetrila sa pritom aj nejaká korunka, keďže je jasné, že taký ´Rombolo´ Lakatos asi nevybielil organizácii účet.

To, čo sa udialo v Trnave ale nie je žiadna novinka! Takéto zápasy sú na Slovensku doslova na každom kroku. Neuveriteľne zle postavené hlavné ťaháky sme videli aj v Komárne, Nových Zámkoch, všade tam, kde sa objavil Kálman Kovács... Na margo Kovácsa treba povedať, že by duo Lakatos - Varga vybavil ako profesionál oboch naraz v prvom kole, až tak bola táto dvojica zlá.

Organizátori na zabezpečenie výhier používajú klasickú fintu. Zavolajú niekoho zo zahraničia, aby ich náhodou niekto nepoznal a neodhalil, akí sú slabí, pretože sherdog pozná iba zlomok ľudí. Najlepšia destinácia je pritom Maďarsko. To produkuje divné individuá, ktoré sa za peniaze nechajú natĺcť bárským, majú to proste ako brigádu. Oproti Poliakom a Čechom majú ešte jednu výhodu, máte istotu, že sú naozaj slabí, ak by totiž prišiel nejaký Poliak, hoci so skóre 0-1, garantujem vám, že by bol na míle vzdialený od Maďara. A keďže drvivá väčšina netuší, čo je to vlastne za súpera, po výhre domáceho borca si myslí, že je v najlepšej forme sveta a skanduje ostošesť .

Hlavným dôvodom, prečo na tieto veci treba upozorniť ale nie je fakt, že turnaje sa týmto dehonestujú, ale preto, že netrénovaní bojovníci môžu prísť k úrazu s doživotnými následkami. Je nepredstaviteľné, aby človek s nulovou skúsenosťou šiel do profesionálneho súboju s trénovanými bojovníkmi takéhoto rangu. Tento aspekt promotérom úplne uniká a je im zjavne jedno, keď niekto príde k fatálnemu zraneniu, hlavne, že vzali zápas. Presný obraz sme mali možnosť vidieť v Trnave. Zatiaľ čo sa Grűnnerov súper dostal z klietky relatívne bez ujmy, Gáborov také šťastie nemal. Ak sa pozrieme na víťaznú fotografiu zistíme prečo. Gábor tam stojí sám, pretože kompletne zlakťovaného súpera už prišiel takmer pomazať pán farár.

Vyzývam preto promotérov, aby pri skladaní karty nerobili nezmyselné rozhodnutia s cieľom pomôcť domácim bojovníkom. Nech si skúsia predstaviť, že či by do takého duelu pustili niekoho zo svojej amatérskej družiny. Najlepšie to azda vystihol Jakub Műller, ktorý tieto zápasy rozhodoval. „Buďte všetci radi, že som to pískal ja. Do Maďarska mohli ísť kľudne aj dve rakvy.“

 

Kam ďalej

Štyri veci, ktoré musia rozhodcovia v Undergrounde radikálne zmeniť!Attila Végh ponúka Mikuláškovi pomocnú ruku: Je u nás vítaný„Verím, že toto bolo naposledy,“ hovorí Vlasto Čepo o súboji s kamarátomLucia Krajčovič hodnotí zápas so „Silent Killer“ Vlasto Čepo: Myslel som si, že si normálny chalan, ale ukázal si, že ten tvoj americký úsmev je falošnýPatrik Jevický: Vyzývam Rašku na súboj!