Rozhodca Pavel Touš bol čiernou škvrnou podujatia East Pro Fight 10 (komentár)


Ak by sme hovorili o skúsenosti a kvalite, veľa odborníkov na MMA by na piedestál československej rozhodcovskej scény posadilo Pavla Touša. Veterán medzi rozhodcami má za sebou desiatky turnajov a tak by mal byť teoreticky zárukou kvality. Bohužiaľ iba teoreticky.

Súboj Samuel Liška vs. Ladislav Majerník, druhé kolo. Pekné výmeny a Liška v dobrej pozícii nasadzuje triangel. Majerník síce bojoval, ale škrtenie bolo priveľké a tak odklepáva. Rozhodca Touš je od súboja jeden meter. Totálne zjavné odklepanie Touš nepochopiteľne ignoruje a necháva Majerníka ďalej škrtiť. Po pár sekundách na arbitra začali kričať michalovskí tréneri, ktorí sa už na amaterizmus rozhodcu nemohli dívať. Touša konečne osvietilo a súboj ukončuje a úplne zaslúžene si vysluhuje poriadnu dávku nadávok za ohrozenie zdravia Majerníka, ktorý ostal bezvládne ležať na zemi.

Asi tak vyzeral prvý výstup arbitra Touša. Po turnaji som sa osobne rozprával s Majerníkom, ktorý stopercentne potvrdil, že odklepal, lebo cítil, že omdlieva. Videl to Majerník, Liška, tréneri, diváci, celá hala, iba pán rozhodca Touš nie.

Čo sa ale udialo neskôr, nemôžeme prirovnať k ničomu inému ako ku scéne z hororu. Reč je o súboji Slavomíra Sabola a Michala Konráda. Kto tento súboj videl naživo, nemohol mať žiaden iný pocit ako strach. Strach, že sme svedkami obyčajného pokusu o poslanie Sabola do nemocnice, za ktoré nemohol nikto iný ako rozhodca Touš.

Po úvodných výmenách sa Sabol pokúsil o takedown, súpera chytil ale príliš nízko, čo Konrád využil. A nočná mora mohla začať. Konrád začal súpera lakťovať z vrchnej pozície, pričom už prvými lakťami poslal súpera k zemi. Všetci sme videli, ako sa Sabolovi podlomili kolená, ale rozhodca nereagoval. Touš bol od súboja jeden meter a zasa netušil, či je Sabol v hre, alebo mimo.

Samozrejme, že bol mimo! Videli to bojovníci, tréneri, diváci, celá hala, len hviezdny rozhodca Touš nie! Na túto situáciu už nemohol viac pozerať ani Konrád, ktorý na rozhodcu ukázal, že super je mimo. Čo na to Touš? Totálne neuveriteľne, nekompetentne a s plným vedomým vyzval Konráda, aby v lakťovaní odpadnutého súpera pokračoval! Po ďalších úderoch, keď na Touša kričala doslova celá hala (ja osobne som bol na nohách pod klietkou a ziapal som ako o dušu) konečne pána rozhodcu opäť osvietilo a súboj ukončil. Sabol skončil, samozrejme, v bezvedomí, v ktorom dostal ešte neuveriteľných 14 (slovom štrnásť !!!) prídavných lakťov.

Po súboji Sabol prezradil, že si pamätal iba prvé dva lakte a bol zhrozený z toho, čo rozhodca Touš dopustil. A nebol jediný, na svete sa totiž nenájde s určitosťou ani jeden človek, ktorý by s takýmto prístupom rozhodcu súhlasil. A o tom som presvedčený!

V Košiciach sme boli svedkami nepochopiteľného zlyhania rozhodcu, ktorý s plným vedomým vystavil nie jedného, ale až dvoch bojovníkov obrovskému riziku zranenia. Prvým pravidlom rozhodcu je chrániť zdravie bojovníkov. Pri všetkej úcte, v piatok to vyzeralo, ako keby prvým pravidlom Pavla Touša bolo zdravie bojovníkov ohroziť.

 

Kam ďalej

Štyri veci, ktoré musia rozhodcovia v Undergrounde radikálne zmeniť!Attila Végh ponúka Mikuláškovi pomocnú ruku: Je u nás vítaný„Verím, že toto bolo naposledy,“ hovorí Vlasto Čepo o súboji s kamarátomLucia Krajčovič hodnotí zápas so „Silent Killer“ Vlasto Čepo: Myslel som si, že si normálny chalan, ale ukázal si, že ten tvoj americký úsmev je falošnýPatrik Jevický: Vyzývam Rašku na súboj!